Pondělí 24. února 2020, 19:00, Dům u kamenného zvonu
(Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1)
OPERA POVERA, v koprodukci se Slovinským komorním hudebním divadlem

Ana Sokolović: LOVE SONGS

monoopera pro ženský hlas a saxofon

 

režie: Rocc
kostým: Atelje Dobrovoljc
dramaturgie: Pavel Petráněk
manažeři projektu: Katja Konvalinka (SKGG), Tomáš Cafourek (opera povera), Gabriela Vojtičková (opera povera)

 

mezzosoprán - Irena Yebuah Tiran
saxofon - Lovro Ravbar

 

Láska byla a vždy bude nevyčerpatelnou inspirací lidské tvořivosti. Všude nás následuje; je příčinou a následkem. Láska evokuje nejsilnější lidské emoce: vedla lidstvo k válkám, ale také inspirovala nejkrásnější básně. Všechny jazyky zpívají o lásce stejným způsobem. Každé štěstí, strach, smutek, touha a něha, které ji doprovázejí, jsou nám všem společné.

 

Milostné písně (Love Songs) skladatelky Any Sokolović jsou intimním příběhem o lásce v pěti tematických částech: čistá láska, něžná láska, dětská láska, zralá láska a láska k osobě, kterou jsme ztratili. Texty jsou zpívány v pěti jazycích: angličtině, francouzštině, srbštině, irštině a latině. Libreto poukazuje na skladatelčin výběr svých oblíbených básní. S hudbou nás Sokolović vede skrze tato nádherná milostná prohlášení. Dílo zahrnuje i mezihry se slovy „miluji tě“ ve 100 jazycích (holubice). Zatímco jednotlivé části jsou lyrické, mezihry jsou rytmické, inspirované barvami sta jazyků, přičemž zpěvačka používá různé nekonvenční hlasové techniky. Jedná se tedy o skutečnou interpretační výzvu, působivé a virtuózní dílo pro oba protagonisty.

 

Monoopera pro ženský hlas vznikla na objednávku Queen of Puddings Music Theatre v roce 2008 v Kanadě a od té doby úspěšně cestuje po celém světě. V loňském roce vytvořila skladatelka verzi pro ženský hlas a saxofon, a takto bylo dílo poprvé prezentováno ve Slovinsku a v České republice při příležitosti 50. narozenin skladatelky.


 


 

 

igoletto

Love Songs, Darja Štravs Tisu

copyright © Opera 2019, website by JanAltonDesign, 2009-19