Sobota 1. února 2020, 19:00, Barokní refektář dominikánského kláštera v Praze
(Jilská 5, Praha 1)
ENSEMBLE DAMIAN

C. Monteverdi, O. Rinuccini, V. Zouhar, T. Hanzlík : L´ARIANNA

volná rekonstrukce barokní opery z roku 1608

 

režie, scéna a kostýmy: Tomáš Hanzlík

 

Sólisté
Ariadna - Kristýna Vylíčilová
Venuše, Dorilla - Dora Rubart-Pavlíková
Apollon, Theseus - Filip Dámec
Amor, 1. rybář, Bakchus - Martin Ptáček
Rádce, 2. rybář, Jupiter - Jiří Poláček
           
Délka představení: 100 minut
V originálním znění italsky s českými titulky.
Volná rekonstrukce nedochované opery L’Arianna. Vzácný fragment obklopený a osvětlený novými vizuálně-hudebními vztahy. Příběh o ženě, která pro lásku přestoupí všechny zákazy, pokoří se a je následně svým milencem opuštěna na nehostinném ostrově.

Opera Claudia Monteverdiho (1567–1643) L’Arianna na libreto Ottavia Rinucciniho (1562–1621) byla provedena poprvé v Mantově, jako jeden z hlavních bodů oslav sňatku Francesca Gonzagy s Margheritou Savojskou, a to 28. 5. 1608. Do toho dne Mantova žádné tak velkolepé hudební představení nezažila, podle dobových svědectví ji mělo vidět na 6000 diváků. Významu příležitosti odpovídala i příprava. Monteverdi skládal L’Ariannu již na sklonku r. 1607 a na začátku února již byl téměř hotov. Role L’Arianny se po peripetiích ujala herečka Virginia Andreini Ramponi, uměleckým jménem Florinda, manželka slavného herce a dramatika G. B. Andreiniho, jehož divadelní společnost Comici fedeli v Mantově právě působila.

Původní Rinucciniho libreto je pro Ensemble Damian vodítkem k vyprávění příběhu o ženě, která pro lásku přestoupí všechny zákazy, pokoří se a je následně svým milencem opuštěna na nehostinném ostrově. Ve chvíli nejtěžší osobní krize, kdy se již loučí se životem, potkává boha vína, který z ní učiní svou manželku. Opera je rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy.

  

 

Arianna, foto Dominik Jedlička

copyright © Opera 2019, website by JanAltonDesign, 2009-19